sâmbătă, 6 februarie 2016

O, mamă...

O, mamă, încă de la început
cu dragostea ta am crescut,
mi-ai fost picior, mi-ai fost și mână,
mi-ai fost o stea pe cerul fără lună.

O, mamă, icoană sfântă tu îmi ești
zâna bună din minunatele povești.
Tu: aer, apă și pământul necuprins
ești fericirea mea, suflet nestins.

O, mamă, dacă-aș putea, în viața rea
ți-aș da cu drag din nemurirea mea
Din nemurirea gândului ce-l judec,
să-mi fii aici pe veci, tu să-mi fii suflet.

O, mamă, acum dacă-aș putea uita
de tot ce-i rău doar cu iubirea ta
ai fi tu, mamă, medicamentul cel mai drag
un leac de inimă cu gust de frag.

O, mamă, nu aș putea a te uita nicicând
cât încă ești aici, pe pământ mergând
Cu dragostea să mă-nconjori mai tare
să-mi fii și dor, să-mi fii și alinare.



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu